آشنایی با نقاشان بزرگ دنیا برای همه میتواند مفید باشد؟

شاید از خودتان بپرسید که چر آشنایی با هنرمندان و نقاشان بزرگ دنیا میتواند برای شما مفید باشد . اگر از جنبه های تکراری این موضوع که بارها و بارها شما شنیده اید بگذریم که مثلا زندگی آنها میتواند الهام بخش باشد و …خیلی مطلب دیگر … من به عنوان مدرس هنر کودکان و مدیر سایت هنرکودکان میخواهم نگاه شما را به موضوعی جلب کند که شاید برایتان جالب باشد .

نگاهی که به نوبه خودش اگر در آن کمی تفکر کنید مطمنا جذابیت این موضوع و موضوعات از این دسته برای شما بیشتر و بیشتر خواهد شد .نقاشان برتر دنیا از نگاه من  نقاشانی هستند که هنر را برای تعالی کودکان استفاده کرده اند  نقاشانی که سعی کرده اند از کودکان الهام بگیرند و به نوعی به مردم یاد آوری میکنند که چقدر بچه ها بزرگ – خلاق و هوشمند هستند بزرگان هنری که بعد از سالها هنرآفرینی متوجه شده اند هنر واقعی نزد کودکان است .

معرفی من از این دیدگاه میتواند برای شما جالب باشد که به کودک خودتان ایمان بیشتری بیاورید و بدانید هر چه برای کودکان تهیه میکنید و هر کاری برای او انجام میدهید ۲ پیامد بزرگ دارد.

دو رویکرد و دو پیاند متفاوت

اولین پیامد این است که او را در مسیرخلاقیت و پرورش ذهنی قرار میدهید و به او کمک میکنید که مسیر را به سلامت طی کند و پیامد دوم این است که اگر اشتباه کنید درست انتخاب نکنید و یا اهمیت ندهید مطمنا کودک روز به روز از مسیری که در آن هست خارج میشود و وقتی چشم باز میکنید متوجه میشوید کودکان ذهنیتی غیر فعال و شخصیتی منغعل دارند.

من اعتقاد دارم چیزی به اسم خلاقیت کودکان با تعریفی که در حال حاظر در جامعه ما هست وجود ندارد خلاقیت در ذات کودکان نهفته است و این ماها هستیم که آنها را در مسیر نگه میداریم و یا اشتباه میکنیم و آنها را از مسیر خارج میکنیم .

nagashan2 nagashan2

اولین نقاش پیکاسو

پیکاسو بزرگترین نقاش سبک کوبیسم است او طراح مجسمه ساز مخترع و… اهل اسپانیا بود و در نقاشی دنیا چنان تاثیر گذاشت که در عصر خودش کمتر کسی را میتوان یافت که مانند او باشد . او یک جمله معرف دارد که میگوید : هر کودکی هنرمندی است ،مشکل اینجاست وقتی بزرگ شد چگونه هنرمند باقی بماند.

او به هنر کودکان گرایش زیادی داشت شاید برای شما سوال باسد چرا پیکاسو و بقیه هنرمندان این گرایش ذهنی به هنر کودکان را داشتند؟ پیکاسو برای منبع تخیل خود، آفریقا را کشف کرد و به‌دنبال آن تحقیقات مفصلی پیرامون هنر قبایل گوناگون آفریقایی، مکزیک، بربرها و انسان‌های بدوی و غارنشین انجام گرفت.

این پژوهش‌های جدید ثابت کرد که هنر در قالب روحیات ملت‌ها و کیفیت تمدن‌ها به‌وجود می‌آید و برعهده‌ی نقاشان معاصر است که به تمامی این سبک‌های بیانی خلاق غیر مکشوف بپردازند و صادقانه اعتراف کنند که هنر را صرفاً آکادمی‌ها به هنرمندان نیاموخته‌ است بلکه بسیاری از منابع خلاقیت همچنان وجود دارند که کشف نشده‌اند.
در نتیجه هنرمندان به هنر کودکان برای دست‌یابی به بیانی تازه توجه کردند و آن را نوعی بیان هنری به شمار آوردند که دارای ویژگی‌های هنر انسان ابتدایی و سبکی همانند سبک هنرمندان نوپرداز آگاه امروز است. افزون بر این، هنرمندان خلاق معاصر به این نتیجه رسیدند که هنر خود را چون نقاشی‌های کودکان ساده و پر رمز و راز ارایه دهند، البته به شکلی اصیل‌تر و مؤثرتر تا شاید انعکاس واقعی ایده ی هنرمند باشد.

nagashan3 nagashan3

نقاشان سبک اکسپرسیونیسم

اگر به سبک اکسپرسیونیسم نگاهی بیندازید متوجه خواهید شد در این سبک ویژگی هایی وجود دارد که بسیار با دنیای کودکان مطابقت دارد مثلا کژنمایی واقعیت بیرونی -عدم اطاعت محض از طبیعت -عدم بهره وری از اصل و مفاهیم سنتی زیباشناسانه -مبالغه و اغراق در سطح طبیعت -نمادگرایی . پرداختن به عواظف درونی -دید رنگی و عواطف تند رنگی -موضوعات خیلی و… همه موارد بالا که از ویژگی های هنر اکسپرسیونیسم است.

در واقع همان خصوصیات هنرکودکان است که در سبک نقاشان این سبک دیده میشود . کافی است نگاهی به اثار ادوارد مونک بیندازید تا ببنید چقدر دنیای کودکان در آثار این نقاش بزرگ دیده میشود .

یا اگر به نقاشان بزرگ مکتب رومانتیسم مروری داشته باشید آنها نیز توجه خاصی به ساختار نقاشی کودکان داشتند مثلا در سال ۱۹۴۸ گروهی از نقاشان بزرگ آن زمان دور هم جمع شدند و گروهی را با عنوان کبرا بنا نهادن . شیوه این گروه برگرفته از سمبل ها در رنگ گرایی – بیان شاعرانه اشکال و زبان خاص هنر کودکان بود .

nagashan4 nagashan4

این مقاله کوتاه بیانگر آن است که دنیای هنری کودکان به مراتب بزرگتر و با اهمیت تر از آنچه که ما درباره هنرکودکان فکر میکنیم هست توجه به هنرکودکان با آگاهی از دنیای آنها و نیازهای آنها شروع میشود و در طی رشد آنها شما باید بدانید چه هنری – چه ابزاری و چه تکنیک هایی میتواند به آنها کمک کند به همین خاطر بنده پیشنهاد میکنم حتما سبک های هنری دنیا را بخوانید و اطلاعات خودتان را نسبت به هنر بالا ببرید باور کنید هنر شما فقط خرید وسایل برای بچه ها نیست بلکه هدایت آنها نیز تا حدودی به عهده شما خواهد بودبرای اینکه اعتماد بنفس آنها در کنار شما و با هنر بالا خواهد رفت .

با تشکر از شما

علیرضا قالیجاری

مدیر سایت هنر کودکان و فروشگاه هنر کودکان