مجسمه سازی برای کودکان

شما در این مقاله با مجسمه سازی برای کودکان به صورت کلی اشنا میشوید و خواهید دانست اگر وسیله ای برای کودکان میخرید باید هدفمند و آگاهانه باشد شاید تصور کنید بچه ها نمیتوانند مجسمه سازی کار کنند و …این ذهنیت اشتباه شما  به خاطر این است که شما تعریف مجسمه را با مجسمه ها و پیکره های شهر ها و میادین شهر و.. درذهن دارید ولی باید بگویم به این صورت نیست.

در دنیای هنر کودکان و آنچه باعث شده شما وارد این سایت بشوید و برای کودکان خودتان در تلاش باشید که بهترین محصول را خریداری کنید مباحثی است که فراتر از تصورات قرار دارند شما هزینه میکنید وسایل میخرید ولی آنچه میخرید شاید آگاهانه نباشد و این عدم آگاهی باعث میشود ذهنیت شما درباره وسایل هنر کودکان تقویت نشود .

من در این مقاله میخواهم به شما بگویم با کمترین هزینه میتوانید به بچه ها مجسمه سازی آموزش بدهید

مجسمه سازی برای کودکان در واقع سه مرحله دارد .

مرحله اول مقدماتی: که در آن کودکان با مفاهیمی چون سطح بعد ارتفاع بالا پایین و… آشنا میشوند و متریال کار آنه بیشتر کاغذ و مقوا و قیچی و چسب است .

مرحله دوم سطح ۲ :در این مرحله کودک با انواع بافت ها متریالها و.. آشنا میشود و در این مرحله با ابزارهای مختلف فرمها و شکلهای حجم دارد می سازد مانند  شکل سازی با سیم مفتوی – مجسمه سر با تکنیک پاپیه ماشه – ماسک سازی و… ودر نهایت در این سطح او میتواند یک مجسمه ساده هنر بسازد

مرحله سوم سطح پیشرفته : در این مرحله کودکان باز با تکنیک های دیگر اشنا میشوند یاد میگرند با کچ و خمیرهای مخصوص مجسمه سازی کار کنند و در نهایت فرمها و مجسمه های حرفه ای بسازند .

مطالب بالا چیکیده ای کوتاه از شیوه آموزش مجسمه سازی به کودکان بود برای اینکه شما بدانید مجسمه سازی برای کودکان امکان پذیر است و آنچه این موضوع را برای کودکان به سرانجام میرساند شیوه درست تدریس مربی است. به همین خاطر بچه ها میتوانند با سپری کردن یک دوره سه ترمی به صورت فشرده مجسمه سازی را فرا بگیرند .

تکنیک های مجسمه سازی لزوم آموزش مجسمه سازی به کودکان

شاید بریتان سوال پیش بیاید که چه لزومی دارد که بچه ها مجسمه سازی یاد بگیرند ؟ و البته این سوال شما کاملا درست و بجا است . من نمیخواهم با مباحث کتابی و علمی وقت شما را بگیرم ولی این نکته مهم را به شما میگویم که علم ثبت کرده کودکانی که ذهنیت سه بعدی  و به زیان تخصصی تر هوش فضایی بچه ها که مربوط به تجسم سه بعدی اشیا است ارتباط مستقیمی با هنر دارد .

هوش فضایی چیست

محققان معتقدند پرورش هوش فضایی کودکان باعث می شود تا آنها در بزرگسالی در رشته های طراحی، عکاسی، معماری، مهندسی و هنر موفق شوند. و به زیان ساده این بچه ها چند پله از بقیه بچه ها جلوتر خواهند بود .. برای این موضوع اسباب بازی ها و کارهای هنری زیادی را میتوان معرفی کرد که من اعتقاد دارم که مجسمه سازی میتواند بزرگترین محرک برای هوش فضایی بچه ها باشد.

به تعبیری هنر با توجه به ویژگی هایی که دارد میتواند در زمینه های مختلف به این موضوع کمک کند ولی واقعا بجز هنر چه چیزی به این هوش و این دنیای سه بعدی میتواند کمک کند 

محققین اعتقاد دارند بچه ها را میتواند با اسباب بازی ها و هنر و شناخت احجام هندسی با هوش فضایی آشنا کرد و به نوعی در این سن هوش فضایی و تجسم مجسمه سازی آنها را شکل داد .

بازیهایی که به هوش فضایی کمک میکنند

بازیهایی مانند پازلمکعب های پازلی برای چیدن روی هم و ساخت انواع حجم های ساده و.. که کودک به مرور درک کند که اندازه ها و حجم ها چطور کنار هم قرار بگیرند . در واقع کار با حجم در هر قالب و شیوه ای چه به صورت بازی و چه به صورت مجسمه سازی میتواند به هوشی فضایی و هوش دیداری کودکان کمک کند

من در سایت هنر کودکان یک شیوه نامه برای درس مقدماتی مجسمه سازی کودکان دارم که میتوانید آن را تهیه کنید و سپس با خواندن آن مراحل هوش فضایی و مجسمه سازی کودکان را شروع کنید متریال لازم برای این شویه نامه بیشتر مقوا کاغذ و چسب است که به راحتی میتوانید در این سایت خریداری کنید و به صورت خیلی ساده به کودکان خودتان آموزش دهید.

برای دانش هنری خودتان میتوانید به سایت هنرکودکان مراجعه کنید و از صدها مطلب تخصصی استفاده کنید