ماکت سازی کودکان

ماکت سازی یک هنر مهم و تاثیر گذاری برای کودکان

شاید الان که داخل فروشگاه هنر کودکان هستید و مطمنا قصد خرید دارید این موضوع برایتان به وجود آمده باشد که چه چیزی برای کودکانتان مفید است و ضمنا تکراری نباشد . پس این مقاله کوتاه را بخوانید و بدانید که این فکر شما و خواندن این مطلب باعث مییشود از خرید و کاری که برای کودکانتان انجام میدهید خوشحال باشید.

در ابتدا موضوعی را برای شما مطرح میکنم که شاید اصلا نشنیده باشید بحث ماکت سازی برای کودکان و اینکه چرا ماکت سازی برای کودکان اینقدر مهم و حساس است و البته خیلی از مربیان و پدر و مادرها به این مهم واقف نیستند .

نکته اول : ماکت سازی بربطی به کاردستی ندارد . می پرسید چطور ؟ در ادامه برای شما خواهم گفت. ماکت سازی در بیان ساده یعنی ساختن یک چیز در ابعاد کوچکتر از واقعیت و در بعضی موارد بزرگتر از حالت واقعی مثلا شما ماکت یک خانه رادر مقیاس کوچکتر می سازید که به آن ماکت خانه میگویند .

ماکت در حالت کلی فنی تر با قاعده مندتر و اصولی تر و با ظرافت های بیشتری ساخته میشود ولی آنچه که با عث تمایز این هنر با کاردستی میشود مواردی است که در ادامه خواهید خواند .

maket kids2 maket kids2

چرا ماکت سازی برای بچه ها مهم است  

به سراغ موضوع اصلی این مقاله میروم  . اولین نکته مهم در ماکت سازی احساس قدرت و اعتماد بنفس است وقتی یک کودک شروع به ساختن ماکت میکند احساس قدرت و اعتماد بنفس او بالا میرود مطمن دیده اید کودکی که مثلا ماشین شارژی دارد طوری سوار ماشین میشود و ژست میگیرد که انگار یک ماشین واقعی است (به همین دلیل سازنده های اسباب بازی های کودکان سعی میکنند مدل آن را شبیه به مدل واقعی آن بسازند )

این احساس قدرت و اعتماد بنفس از یک مفهوم بزرگ و عمیق به وجود می آید و آن هم مفهوم “ساختن” است مفهومی که توانایی کودک را مد نظر قرار میدهد . مفهومی که شاید بزرگترین و قوی ترین مفهوم برای کودکان باشد.

کاربرد ذهنی و مهارتی برای کودک

  موضوع بعدی که در ماکت سازی بسیار قوی است کاربد ذهنی و مهارتی آن است در واقع کودک با ساختن ماکت به صورت عینی و ملموس تر می آموزد و این آموزش روی ذهن و مهارت او تاثیر میگذارد مثلا ماکت یک شهر برای کودکان جنبه های آموزشی زیادی دارد. نوع ساختمان ها قوانین رانندگی فضای سبز و خیلی موضوعات دیگر را که کودک نمیتواند به راحتی در محیط واقعی فرا بگیرددر دنیای ماکت می آموزد .

کاردستی یک هنر تزئینی و مهارتی است . این مقاله را بخوانید

با توجه به مطالب بالا میدانید کاردستی رویکردی دیگر دارد کاردستی روی مهارت های ذهنی و فیزیکی کودک تاثیر میگذارد در واقع کودک با ساختن کاردستی از خود کاردستی نمی آموزد او در فرایند ساختن مهارت می آموزد و در پایان او ضمن شادی و لذت از کاردستی آن را به عنوان یک وسیله تزئینی استفاده میکند.

من نمیخواهم اهمیت کاردستی را زیر سوال ببرم میخواهم بگویم این دو هیچ ربطی به هم ندارند و در واقع هر کدام در جایگاه خودش باید بررسی شود .ولی متاسفانه خیلی از مربیان و اولیای کودکان مارکت سازی – کاردستی – اسباب بازی را با هم یکی تصورمیکنند که این مورد بسیار نادرست و برای کودکان مخرب است.

شاید برای شما الان سوال باشد که ماکت سازی را چگونه با بچه ها شروع کنیم ؟

من چون رویکرد ذهنیم این است که هر کاری رو با بچه ها به صورت ساده بایستی انجام شود به همین خاطر برای ماکت سازی از وسایل مختلف و به نوعی دورریختنی ها شروع کنید. چند پاکت شیر خالی را به همراه بچه ها رنگ بزنید و یا با کاغذ رنگی روی آن را بچوشایند برای آنها درب و پنجره بکشید و در نهایت تبدیل به خانه کنید.

بعد چند تا از این خانه ها در اندازه های مختلف کنار هم قرار دهید تا شبیه یک خیابان شوند بعد از اسباب بازی های بچه ها استفاده کنید و حس واقعی تری به ماکت خیابان بدهید

در مرحله بعدی سعی کنید بچه ها با بریدن و چسباندن مقوا های مختلف خودشان خانه و… بسازند با تکنیک های مختلف مانند ساختن با مفتول فلزی  یا تکنیک پاپیه ماشه چیزهای مختلف درست کنند و در ماکت استفاده کنند

در مراحل بعدی بچه ها میتوانند خلاقیت در ساختن چیزهای مختلف را تجربه کنند مثلا با انواع پاکت های مقوایی خالی یک ماشین بسازند و بعد برای همین ماشین با کمک بچه ها چیزهای مختلف اضافه کنیدتا یک ماشین خلاقانه درست شود .

حالا میخواهید محصولی برای بچه ها خریداری کنید من یک پیشنهاد دارم که برای شما خیلی هزینه نخواهد داشت . کافی است مقداری مقوا – یک بسته رنگ گواش جند قلم مو مقداری چسب های نواری و مایع خریداری کنید و از همین امروز تجربه ماکت سازی را با بچه ها اجرا کنید .

نتیجه گیری :

در پایان با یک نتیجه گیری ساده مطلب خودمو را به پایان میرسانم وآن هم تاکید این نکته است که هنرهای کودکان را خوب بشناسید درباره آن تخقیق کنید تفاوت ها را درک کنید و اگر میخواهید برای کودکانتان هزینه کنید و ابزار و محصولی خریداری کنید با هدف و برنامه باشد من پیشنهاد میکنم حتما از مقالات وبلاگ این سایت استفاده کنید و اگر خواستید به صورت تخصصی تر آموزش هنرهای کودکان را فرا بگیرید وارد سایت هنرکودکان شوید .

به امید موفقیت برای شما علیرضا قالیجاری مدیر سایت هنر کودکان و فروشگاه هنر کودکان