آموزش کاردستی

کاردستی ساده برای کودکان به همراه خلاقیت

مطمنا به عنوان پدر و مادر و یا مربی به موضوع کاردستی توجه خاصی دارید که الان دارید این مقاله کوتاه را میخوانید. من به عنوان مدرس و کسی که بیش از ۲۰ سال به بچه ها هنرهای مختلف را آموزش داده ام اعتقاد دارم کاردستی برای بچه ها جایگاه خاصی دارد و بچه ها عاشق کاردستی هستند. شاید بخواهید دلایل این گفته را بدانید ..  مطمنا این دلایل را در ادامه دریافت خواهید کرد ولی آنچه در اینجا برای من مهم است بحث نگرش پدرو مادرها درباره کاردستی است من با توجه به تجربه سالها کار آموزشی پدرو مادرها را در این خصوص به چند دسته نقشیم میکنم.

 

دسته اول پدر و مادرهایی که مانند شما به هنر و کاردستی بچه ها اهمیت میدهند.اما در بعضی موارد شاهد آن هستم که این دسته آگاهی زیادی از هنر کاردستی ندارند و اطلاعات آنها محدود به مطالبی است که در اینترنت میخوانند به نظر من اگر شما جزء این دسته از هستید حتما دو کار را بخاطر بچه ها انجام دهید اول مطالعه تخصصی داشته باشید که من سایت هنر کودکان را به شما معرفی میکنم و دوم خودتان حتما کاردستی های ساده درست کنید تا نگرش و ذهنیت شما نسبت به کاردستی .

 
دسته دوم پدر و مادرهایی که کاردستی را یک ریخت و پاش تصور میکنند و خیلی به آن توجهی ندارند.
 

دسته سوم که شاید به مراتب حساستر از دو دسته قبلی باشند پدر و مادرهایی هستن که تصور اشتباهی نسبت به کاردستی دارند و این تصور اشتباه را به کودک و حتی در مواردی به مربیان منتقل میکنند.شما باید بدانید کاردستی نیز مانند خیلی از هنرهای دیگر تعریف دارد و البته ساختار درست ضمنا نباید  فراموش کنید بیان تعریف نباید تصور محدود کردن کاردستی را برای کودکان به وجود آورد .

 

باید بدایند هنر کاردستی یا به تعبیر من هنر فکر و دست یک هنر جهانی است و مطمنا مختص به فقط بچه ها نیست چرا که اگر به ماهیت کاردستی نگاه کنید دانشمندان و مخترعین دنیا به نوعی اختراعاتی که انجام داده اند به نوعی کاردستی بود ولی آنچه برای بچه ها در این هنر مهم است دو مفهوم مهم خواهد بود که یکی مفهوم تغییرپذیری است و دوم مفهوم توانستن یعنی بچه ها اگر این دو مفهوم را به خوبی یاد بگیرند مطمنا در تمام طول زندگی از آن بهرمند خواهند بود .

 

من در ادامه به ویژگی های هنر کاردستی به صورت خلاصه اشاره میکنم و امیدوارم در انتها با دانلود رایگان  یک پی دی اف مهم و بسیار کاربردی به نام ” چرا بچه ها کاردستی را بیشتر از نقاشی دوست دارند ” بتوانم خدمتی هر چند کوچک به بچه های شما و بچه های ایران زمین کرده باشم .

کاردستی شاده

ویژگی های یک کاردستی

۱- کاردستی یک اثر دو بعدی و تخت نیست .

۲- کاردستی احساس حجم دار بودن و سه بعدی بودن را به مخاطب منتقل میکند.

۳- متریال در ساخت کاردستی هر چیزی میتواند باشد پس کاردستی متکی به ابزار نیست.

۴- کاردستی دامنه تکنیک و خلاقیت آن بسیار زیاد است و نمی توان آن را محدود کرد.

۵- کاردستی باید حس تغییر و ترکیب و کنجکاوی و توانستن را در بچه ها تقویت کند.

 

همه موارد بالا را در نظر بگیرید و کمی در باره آن فکر کنید حال بگوئید کاردستی که مربی می گوید و کودک می سارد آیا کاردستی است ؟ آیا چند کاغذ رنگی و چسباندن آن روی مقوا کاردستی محسوب میشود ؟

اینجاست که مرز بین کاردستی و نقاشی مشخص میشود … ولی هنوز به مشکل اصلی نرسیده ایم مشکلی که باعث شد این مقاله نوشته شود .. من امیدوارم تا این مرحله تا حدودی موضوع کاردستی برای شما روشن تر شده باشد .

در ادامه شما میتوانید لیستی از مایحتاج مناسب برای هنر کاردستی را یاد داشت کنید و از این سایت خریداری کنید و با توجه به سن کودکتان با آنها هنر ساده کاردستی را آموزش دهید 

وسایل مورد نیاز برای مراحل ابتدایی هنر کاردستی 

انواع مقواهای رنگی و کاغذ رنگی چسب نواری و چسب مایع و چسب ماتیکی خط کش و قیچی استفاده از لوازم دوریختنی مانند بطری های خالی و.. شاید باور نکنید شما فقط با هزینه حدود ۲۰۰ هزار تومان میتوانید جند ماه با کودکتان هنرکاردستی را کارکنید و نیاز به هیچ کلاس دیگر نداشته باشید .

دانلود پی دی اف رایگان

book kar book kar

حتما به سایت هنر کودکان سری بزنید