کاغذ خط دار و کاغذ بی خط در آموزش کودکان

مطمنا همه شما میدانید که چرا کاغذ های مشق بچه ها خط دار است و میدانید دفتر های نقاشی بدون خط هستند اما نکته ای که باعث شده من این مطلب کوتاه را برای شما بنویسم اشتباه و سهل انگاری بعضی از والدین است که در خرید محصولات و لوازم کمک آموزشی کودکان دقت نمیکنند .

من بارها در مقالات مختلف این سایت و سایت آموزشی هنر کودکان گفته ام که هر وسیله ای با توجه به اهدافی طراحی و تولید میشوند و توجه به این موارد بسیار مهم است .شما فرض کنید برای کودک خودتان میخواهید دفتر نقاشی بخرید آیا به اندازه دفتر نقاشی توجه میکنید ؟ آیا به تعداد برگها و یا طرح روی جلد آن توجهی دارید ؟ آیا جنس کاغذ را لمس میکنید که ببینید کاغذ آن به اندازه کافی مقاوم هست یا نه ؟ و دهها مورد دیگر که در خرید باید حتما به آن توجه بشود.

درباره خط دار بودن کاغذ هدف اصلی این خطوط برای نوشتن بچه ها یعنی کودک یاد بگیرد روی خط و منظم بنویسد و این نوع دفتر ها مناسب نقاشی کودکان نیستند خط دفتر های مشق باعث میشود بچه ها در نقاشی آزادی عمل از آنها گرفته شود خطوط به صورت غیر مستقیم روی ذهن بچه ها در نقاشی تاثیر میگذارند و این خطوط برای نقاشی بچه ها اضاقی هستند.

اگر کودک شما دفتر نقاشیش تمام میشود به اعتقاد من شاید بهتر باشد که نقاشی نکشد تا زمانی که دفتر نقاشی برای او تهیه شود … ولی کشیدن نقاشی روی دفترهای خط دار و غیر استاندارد میتواند تاثیر منفی بگذارد .

دفتر نقاشی با شرایط سنی بچه ها تغییر میکند یعنی مواردی که در بالا بیان شد با توجه به بالا رفتن سن بچه ها تغییر میکند شکل اندازه تعداد صفحات و… 

به اعتقاد من بچه ها از کلاس پنجم به بالا باید از دفتر طراحی استفاده کنند که دفتر های طراحی با شکل ها و ظاهر مختلف تولید شده اند .. این باعث میشود بچه ها احساس کنند که در نقاشی آنها تغییرات به وجود آمده.

دفتر نقاشی

چند نکته جالب برای دفتر نقاشی کودکان

۱- سعی کنید دفتر های نقاشی بچه ها برگهای آن کمتر از ۵۰ برگ باشد چون بچه ها دوست دارند زودتر یک دفتر نقاشی را کامل کنند.

۲-به بچه ها یاد بدهید یک طرف برگه نقاشی را نقاشی کنند یعنی پست و روی کاغذ را نقاشی نکشند

۳- همیشه اولین صفحه را شما به عنوان یادگاری برای بچه ها نقاشی بکشید

۴- دفتر های نقاشی بچه ها را که تمام میشود نگهداری کنید

۵- سعی کنید برای دفتر نقاشی کودک اسم انتخاب کنید یا با عکس خود کودک آن را تزئین کنید. با این کار کودک حس مالکیت و احساس بهتری نسبت به نقاشی خواهد داشت .