تخته نقاشی کودکان و اهمیت آن

با توجه به تخصص من که مدیر سایت آموزش هنر کودکان هستم و البته مدیر این فروشگاه همیشه مبنای کارم آموزش است آموزش برای شما به عنوان پدر و مادر و یا مربی بچه ها . وقتی می گویم آموزش یعنی درک چرایی کار یعنی دانستن مسیر درست و در نهایت نتیجه گیری بهتر . در اینجا شما میخواهید بدانید تخته نقاشی کودکان چرا مهم است و کاربرد آن چیست و چه محصولی را میتوانید خریداری کنید که بهترین انتخاب باشد .

تخته نقاشی کودکان و کاربرد آن

در دنیای نقاشی کودکان کشیدن رنگ زدن خط خطی کردن کودکان و… به منظور تجربه کردن کنجکاوی کردن ارتباط برقرار کردن بچه ها با دنیای اطرافشان است یک کودک با یک مداد ساده و سطحی برای کشیدن میخواهد تجربیات ذهنی خودش را به صورت عینی مجسم کند به همین منظور ما برای بچه ها کاغذ و مقوا تهیه میکنیم و بعد آنها روی این کاغذ و مقوا ها یا دفتر های نقاشی شروع به کشیدن میکنند .

اما وقتی کاغذ و دفتر نقاشی هست چرا تخته نقاشی اهمیت پیدا میکند و اصولا این اهمیت بخاطر چیست ؟

اگر بخواهم این موضوع را به صورت تخصصی برای شما شرح دهم باید کمی به عقب برگریدم و به صورت تخصصی به یکی از ویژگی های ذهنی کودکان اشاره کنم .

کودکان به دنیال خلق اثر هنری نیستند 

این نکته را بدانید که نقاشی برای بچه ها یعنی زبان برای گفتن یعنی بچه ها از طریق نقاشی میخواهند با خودشان و با شما و محیط اطراف حرف بزنند و این حرف زدن به صورت خط خطی های فرمهای اولیه و کارهای ساده شروع میشود… شاید فکر کنید تخته نقاشی کودکان برای این منظور است که بچه ها کمتر کاغذ و دفتر نقاشی مصرف کنندو…

ولی واقعا به این دلیل نیست این وسیله  به عنوان پنجره ای برای بیان بهتر . محیط برای تکرار بیشتر -۰ فضایی برای استرس و نگرانی کمتر و.. برای کودکان است بچه ها با تخته نقاشی تجربیان ساده نقاشی را انجام میدهند مهارت خود را بالا میبرند بازی میکنند و در نتیجه به یک اعتماد بنفس بالایی دست پیدا خواهند کرد که بتوانند راحت تر نقاشی روی کاغذ را انجام دهند.

تخته نقاشی برای کودکانبا چه نگرشی خرید کنیم

به اعتقاد من نگرش شما برای خرید تخته نقاشی باید به این صورت باشد که بچه ها بدون نگرانی و آگاهی به این موضوع که هر چیزی را میتانند بکشند و بعد پاک کنندو دوباره بکشند باید باشد و اینکه اعتماد بنفس و مهارت عملی و ذهنی بچه ها بالا خواهد رفت

حالا با این توضیحات کم به نظر شما تخته نقاشی کودکان این اهمیت را دارد که برای آن هزینه کنید آیا لازم است برای بچه ها و برای مهارت و اعتماد بنفسآنها این هزینه ها را انجام دهید ؟

از طرفی این تخته نقاشی ها در اندازه های مختلف و در فرمها و شکلهای مختلف تولید و عرضه شده اند که متناسب با اندازه و کیفیت آن قیمت های مختلف دارند اما شاید سوال برای شما پیش بیاید که اندازه مناسب برای تخته نقاشی کودکان چه مقدار است ؟

انواع تخته نقاشی های کودکان

باید خدمت شما بگویم که معمولا با توجه به سن کودکان این اندازه ها و شکل ظاهری آن انتخاب میشود ولی موضوع این است که اندازه ها تقریبا نباید از اندازه یک کاغذ معمولی خیلی بزرگتر باشد مگر در شرایط خاص و کاربرد های دیگر که خدمتتان عرض خواهم کرد . وقتی موضوع تخته نقاشی کودکان نقاشی است و کاربرد آن تخته فقط نقاشی است.

پس هدف این است که فضای کاغذ نقاشی را به گونه ای برای بچه ها شبیه سازی کنیم تا بچه ها بتوانند آزمون و خطاهای خود را برای کسب مهارت انجا انجام دهند .

توجه داشته باشید که تخته وایت برد به ظاهر شاید شبیه تخته نقاشی کودکان باشد ولی تخت وایت برد کاربرد های دیگه ای دارد و معمولا هم بزرگتر تولید میشود.

تخته نقاشی برای چه گروه سنی ؟

به اعتقاد من که مربی هنر کودکان هستم تخته نقاشی برای کودکان بخصوص کودکان زیر ۸ سال یک نیاز ضروری است و باید هر کودک یکی از این تخته ها را داشته باشد تا مهارت آموزشی نقاشی را تجربه کند . 

برای اطلاع از آموزشهای تخصصی ما میتوانید به سایت هنر کودکان مراجعه کنید مطالب تخصصی بخوانید به کودکانتان آموزش دهید.

مقاله زیر را بخوانید 

شناخت ابزارهای هنری کودکان