شن بازی و مهارت های خاص برای کودکان

اگر با دنیای بازی کودکان شنایی داشته باشید میدانید هر بازی و اصئلا هر کاری که بچه ها انجام میدهند یک جنبه بازی در آن نهفته استب بخصوص برای بچه های زیر ۶ سال هر موضوعی و هر کاری در تصور آنها یک بازی به حساب می آید حتی اگر به ظاهر و از دید ما آدم بزرگها اصلا بازی نباشد ولی آنها تصورات سرگرمی و بازی با ان دارند مثلا غذا خوردن در حالت عادی یک عمل برای رفع گرسنگی است ولی وقتی کودک به اندازه ای سیر شد تصور بازی و سرگریم با غذا برای او شکل میگیرد این ذهنیت کودک نناشی از کنجکاوی اوست و سعی میکند از زیر و بم کارها و فعالیت ها سر دربیاورد و به گونه ای با آن بیشتر ارتباط برقرار کند .

یکی از این نوع بازی ها که علاقمندان زیادی را به خودت جذب میکند و حتی بزرگسالان نیز طرفدار آن هستند شن بازی است و آن هم کنار ساحل بچه ها عاشق شن بازی هستند و بازی باشن  را شاید از شنا کردن در آب بیشتر دوست دارند . این علاقه به بچه ها ختم نمیشود و بزرگترها نیز طرف دار آن هستند به صورت که در تمام دنیا جشنوارهای مجسمه های شنی برگزار میشود . 

shen bazi2 shen bazi2

 چرا بچه ها به این نوع بازی علاقمند هستند 

جواب آن ساده است ولی مطمنا دانستن ویژگی های این بازی میتواند نگاه شما را به بازی شنی عوض کند و در آینده توجه بیشتری به این مقوله داشته باشید . بازی شنی در سه بخش میتواند برای بچه ها مفید باشد اول احساسی است که در هنگام دست زدن به شن و بازی با شن به آن میرسند این حس از طریق حس لامسه منتقل میشود . و نرم بودن لطیف بودن شن می تواند روی اعصاب و روان کودک تاثیرات مثبتی بگذارد .

دوم بحث ساختن و اینکه بچه ها با ساختن به چه نتایجی ذهنی و مهارتی میرسند موضوعی  است که من در سایت هنر کودکان و در مقاله مفهموم ساختن برای کودکان به آن اشاره کرده ام که شما میتوانید آن را بخوانید . ساختن برای کودکان یعنی به وجود آوردن یعنی خلق کردن و این یعنی بالا رفتن اعتماد بنفس کودکان و کودک حس میکند میتواند چیزی بسازد و توانایی او شکوفا میشود و در کنار ساخت خراب کردن نیز میتواند ترس ها و بیم ها را از کودک دور کند

سومین موضوع به دست آوردن مهارت های جسمی و حرکتی و گروهی کودک است … در واقع بازی شنی برای کودکان یک نوع ورزش و فعالیت جسمی برای کودکان است و نیز اگر به صورت گروهی و خانوادگی انجام شود حس همکاری نیز در کودک تقویت میشود.

shen bazi3 shen bazi3

چگونه میتوان از این بازی در همه جا استفاده کرد ؟

مسلما همه ما میدانیم که رفتن کنار ساحل میتواند زمینه این بازی را برای ما فراهم کند. ولی موضوع اینجاست که اگر دریا و ساحل در اختیار نداشته باشیم باید چکار کنیم . خوشبختانه در خیلی از مراگز هنری و آموزشی و حتی پارکها محیطی را برای بازی شنی بچه ها در نظر گرفته اند که بچه ها در آن محیط دقیقا شبیه کنار ساحل با ابزارهای مختلف پلاستیکی بازی شنی را انجام میدهند و این نقطه مثبتی است که برای خانواده ها فراهم شده است. ولی اگر این محیط ها هم در دسترس نبود باز چه کار میشود کرد ؟

باز برای این مشکل تولید کنندگان بازی های کودکان فکر چاره کرده اند و با ساخت پک خمیر شن بازی شما می توانید این فعالیت و بازی را به خانه ببرید و بچه ها در منزل با این پک بازی کنند در هر سه حالت اهداف و ویژگی ها ثابت هستند و در هر سه حالت برای بچه ها بسیار خوشایند خواهد بود.

یعنی شما با خرید یک محصول مانند پک خمیر شنی آریا می تواند در منزل این فعالیت را برای کودکان تعریف کنید در این پک انواع ابزار و شن های رنگی و … قرار دارد     و بسیار کاربردی و برای بچه ها بسیار عالی است

نکته ای که درحین بازی میتوانید با بچه ها کار کنید هنر هایی چون نقاشی روی شن – حجم سازی با شن – قالب گیری باشن ها و دهها آموزش دیگر است که مطمنا در جای خود میتواند کمک زیادی به هنر بچه ها کند و به نوعی بازی شنی را متنوع و جذابتر کند

بازی شنی کودکان

امیدوارم این مقاله کوتاه برای شما مفید بوده باشد و بدانید شما فقط کافی است محصول مورد نظر خودتان را انتخاب کنید و با کلیک روی دکمه از دیجی کالا بخر وارد سایت معروفترین و معتبر ترین فروشگاه اینترنتی ایران یعنی دیجی کالا شوید و با کمال اطمینان خرید خود را انجام دهید .

در پایان شما میتوانید با نقظه نظرات خودتان ما را در این مسیر راهنمایی کنید و ضمن با مراجعه به سایت تخصصی هنر کودکان از مقالات آموزشی بیشتر استفاده کنید

با تشکر از شما

علیرضا قالیجاری

مدیر سایت هنر کودکان و فروشگاه هنری کودکان