راندو چیست ؟

راندو ( Render ) عبارت است از ارائه محصول نهایی به صورتی که بتوان با استفاده از راندو کردن به برقراری ارتباط بین مخاطب و طرح مورد نظر پرداخت. در واقع راندو به اجرای هنری یک طرح گفته میشود . در حال خاضر ما دو نوع راندو داریم یکی راندوی دستی و دیگر راندوی کامپیوتری و در هر دو روش طراج با اجرای نهایی طرح مورد نظر و رنگ گذاری و کارهای مختلف طراحی سعی میکنید رابطه ای درست و گویا بین محاطب و طرح برقرار کند . یک طراح مثلا معماری نمای ساحتمام رو محیط آن را طراحی و با کمک ابزارهای مختلف آن را رنگ آمیزی کیمند . در دنیای کاچیوتر از نرم افزارهای مختلف برای این کار استفاده میکنند مثلا در تردی مکس یا اتوکد این قابلیت انجام میشود ودر اجرای دستی به کمک انواع مازیک های مختلف این کار صورت میگیرد .

این مقاله به چند نکته مهم در انتخاب و خرید ماژیک های راندو اشاره میکند که دانستن آن برای یک دانشجوی رشته معماری بسیار لازم است در وحله اول باید بدانید که مازیک های راند و بر خلاف تصور همه مازیک های معمولی با رنگ بندی های معمولی نیست و نباید تصور شود که ماژیک مازیک است و هیچ فرقی با هم ندارند .

نکات مهم در خرید ماژیک های راندو

نکته اول : انتخاب مازیک راندو بر پایه شماره گذاری رنگی امکان پذیر است . یک دانشجوی معماری بایستی در انتخاب ماژیک راندو به شمارهای رنگی و رنگهایی که از طرف کارخانه تولید کننده ارایه شده توجه کند و نمی توان این مازیک ها را با توجه به رنگ درب انها یا با نگاه کردن سطحی خریداری کرد.

نکته دوم : شاید کد رنکهای هر کارخانه یا هر برند با کد رنگهای برند دیگر تفاوت داشته باشد پس برای خرید شما اول مارک برند خودتان را انتخاب کنید و بعد به کدهای  رنگی همان برند مراجعه کنید و رنگها را انتخاب کنید مثلا برند کیو کالر – یا برند touchیا برند sketch

نکته سوم : انتخاب ماژیک های یک سر یا دو سر .. در حال خاضر دربازار دو نوع مازیک به لحاظ سر مازیک وجود دارد یکی مازیک های یک سر و دیگری ماژیک های دو سر که معمولا اکثریت دانشجویان معماری از ماژیک های دو سر استفاده میکنند و البته قیمت های اهر دو نوع با هو فرق خواهند داشت.

نکته چهارم : دانشجویان معماری حتما بایستی شناخت رنگی داشته باشند به این معنی که همنشینی رنگها در راندو و ارایه طرح نهایی نقش مهمی دارند و باید بدانند که چگونه از طریق انواع مازیک های و تونالیته ای ماژیک این همنشینی رنگها را رعایت کنند . تولید کنندگان انواع مازیک های راندو برای هر رنگ چندین تونالیه رنگی تولید میکنند و این تونالیته های رنگی است که در طرح مهایی باعث میشود یک کار گویا و زیبا به نظر آید

به همین دلیل داشتن و خرید کتاب همنشینی رنگها میتواند به دانشجویان رشته معماری و البته همه رشته ها کمک کند . من اعتقاد دارم آنچه باعث میشود یک طرح جلوه و حس واقعی طراح را منعکس کند انتخاب درست رنگها در طرح است .
نکته پابانی

نکته پایانی انتخاب برندهای با کیفیت درماژیک های راندو است در بازار لوازم التحیر مارکها و برندهای زیادی وجود دارند با قیمت های مختلف ولی آنچه باعث میشود انتخاب شما در خرید صحیح باشد سابقه تولید کننده ماژیک است و این را شما میتوانید به راحتی با سرچ ساده در گوگل به دست آورید . من در بالا به چند برند معروف اشاره کرده ام و شما حتما باید با توجه به کیفیت مازیک ها برند خود را انتخاب کنید . البته قیمت ها هم برای خرید مورد توجه است