تکنیک نقاشی با کلاژ

آموزش هنر کلاژ برای کودکان و پدر و مادرها آموزش هنر کلاژ برای کودکان

معمولا پدر و مادرهای علاقمند به هنر کودکان وارد فروشگاههای تخصصی هنری کودکان مانند این فروشگاه خواهند شد و من به عنوان مدرس هنرکودکان و مدیر این سایت و سایت تخصصی هنر کودکان دوست دارم آموزشهایی خاص هنری کودکان را تقدیم پدر و مادرها کنم به امید اینکه بعداز یاد گیری پدر و مادرها با بچه ها کار کنند و یا اینکه همراه آنها باشند.

در ابتدا به یک معضل و چالش مهم در این زمینه اشاره میکنم الان یکی از معضلات پدر و مادرها  بچه ها این است که پدر و مادرها دانش کافی در خصوص هنرکودکان ندارند حتی این معضل در بین بعضی از معلمین و مربیان کودکان نیز دیده میشود شاید فکر کنید چرا این عدم آشنایی معضل است ؟ باید در جواب بگویم خیلی از بچه ها چون عاشق کارهای هنری هستند و در روند آموزش و یادگیری دوست دارند تجربه آموزی کنند همیشه در حین کار سوالاتی برای آنها مطرح میشود .

مثلا مامان این شکل را چطور بکشم یا این مقوا را چطور ببرم و… و دهها مورد دیگر که وقتی با عدم توانایی مادر یا پدر مواجه میشود به نوعی احساس سردی میکند و شاید از آن تجربه دست بردارد و این مطمنا برای کودک مفید نخواهد بود .

من توقع ندارم پدر و مادرها به صورت تخصصی هنر کودکان را فرا بگیرند همین که اطلاعات ساده و معمولی را داشته باشند مطمنا به کودک خودشان بیشتر مفید خواهد بود.

به  همین دلیل من در این سایت و سایت هنر کو دکان مقلات ساده آموزشی قرار خواهم داد تا شما بتوانید به خاطر کودک خودتان هم شده در باره خیلی از موضوعات هنری کودکان اطلاعات کسب کنید.

در این قسمت میخواهم شما را با هنر کلاژبرای کودکان آشنا کنم.

تکنیک کلاژ برای کودکان

کلاژ چیست

هنر کلاژ در واقع هنر تکه چسبانی است یک اصطلاح فرانسوی است که هم به تکنیک آن کلاژ میگویند و هم به خود اثر کلاژ گفته میشود . در هنر کلاژ از متریالهای زیادی استفاده میشود مثلا کلاژ روزنامه – کلاژ کاغذ رنگی – کلاژ پارچه و … در این تکنیک کودک با بریده های کاغذ یا روزنامه یا هر متریال دیگر شکل مورد نظر را می برد و بعد روی سطح کار خودش می چسباند مثلا میخواهد درختی را ترسیم کند با ذو کاغذ رنگی قهوه ای و سبز تنه و شاخ و برگها را ترسیم میکند و با قیچی یا دست شکل درخت را می برد و روی سطح کار خود می چسباند .

اصطلاح «کلاژ» را اول بار نقاشان سبک کوبیسم ژرژ براک و پابلو پیکاسو در آغاز قرن بیستم ابداع کردند. پس از آن نقاشان کوبیست، دادائیست و سوررئالیست این تکنیک را به کار می‌گرفتند. هانری ماتیس، کازیمیر ماله‌ویچ، دیوید هاکنی و بسیاری هنرمندان دیگر نیز آثاری را با این روش خلق کرده‌اند.

و به مرور زمان این تکنیک در دنیای هنری کودکان گشترش پیدا کرد و اگر من بخواهم ۱۰ تکنیک برتر هنر کودکان را برای شما بیان کنم مطمنا یکی از آن ۱۰ تکنیک کلاژ خواهد بود . کلاژ یا هنر تکه چسبانب یم قابلیت ذاتی برای کودکان دارد و این قابلیت ذاتی این هنر است که بچه ها را به سمت آن میکشاند .

بچه ها همیشه از پاره کردن بریدن چسباندن و.. لذت برده و می برند و هنر کلاژ در واقع انگار واقعا برای کودکان ابداع شده . این هنر چنان مورد توجه بچه ها است که کمتر تکنیکی را شاید بتوان هم پایه کلاژ دانست . ولی موضوع اینجاست که شما به عنوان پدر و مادر و مربی حتما باید شاخه های و دسته بندی های این تکنیک را بلد باشید چون باعث میشود ذهن کودک نسبت به این تکنیک گسترش پیدا کند و کودک فکر نکند این تکنیک محدود به کاغذ رنگی و مقوا است.

من در زیر به چند دسته از این تکنیک اشاره میکنم و در پی دی اف پایین که برای شما به رایگان قرار دادم ۱۰ تکنیک را به صورت کامل به همراه عکس توضیح داده ام و می توانید دانلود کنید

۱- تکنیک کلاژ کاغذ رنگی

۲- کلاژ پارچه

۳- کلاژ تصویر و روزنامه

۴- کلاژ دورریختنی ها 

بقیه تکنیک ها را در پی دف اف پایین بخوانید

آموزش کلاژ برای کودکان

دانلود رایگان پی دی اف کلاژ برای کودکان