چرخ سفالگری 1

چرخ سفالگری قابلیت های مهم برای کودکان 

من سالهاست که به بچه ها آموزش سفالگری میدهم سفالگری  با دست و سفالگری با چرخ سفالگری  از این رو میخواهم جریان سفال و سفالگری را برای شما به صورت خلاصه بیان کنم تا اگر مایل بودید این هنر را با کودکان تجربه کنید.

سفالگری در معنی کلی آن یعنی ساخت ظروف مختلف به کمک گل سفالگری این ظروف میتواند هر چیزی باشد و در عصر حاضر بیشتر کاربرد سفال و سفالگری در بحث هنری و تزئینی دیده میشود . آنچه گل سفالگری را میسازد خاک رس است یک نوع خاک قرمز و مخصوص این کار این نوع خاک با داشتن آهن زیاد به رنگ قرمز دیده میشودو..

اما سفالگری برای کودکان معنی و مفاهیم دیگری در خود دارد که آن را از همه هنرها به نوعی برتری داده است. به نظرمن هر کودکی بایستی هنر سفالگری را با توجه به ساختاری که در زیر به شما معرفی میکنم فرا بگیرد. 

در این مقاله کوتاه قرار است شما بدانید آیا چرخ سفالگری کاربردی برای بچه ها دارد یا نه … اما شما به عنوان پدر و مادر و مربی باید یک مختصری از این هنر برای کودکان اطلاعات داشته باشید.

سفالگری برای کودکان به چه معناست ؟

در یک جمله هنر برای کودکان یعنی بازی و تجربه کسب کردن یعنی ارتباط برقرار کردن و در نهایت بعد از مهارت آموزی به پرورش ذهن میرسیم . کودک در برخورد با گل سفال نه هنر سفال برایش مهم است و نه ساخت چیزی .. او تنها به یک چیز فکر میکند و آن هم بازی با گل و ورزدادن و لذت بردن از طریق حس لامسه است .او با چنگ زدن به گل و مالش دادن آن حس خوبی به دست می آورد و بعد در فرایند این لذت بردن تلاش میکند ذهنیتی را که دوست دارد به صورت عینی و با ساخت آن مجسم کند.

کودک میداند گل مانند خمیر بازی قابلیت شکل پذیری بالایی دارد او میتواند با گل به راحتی خراب کند و دو باره بسازد. و این آزمون و خطا مهارت های اورا به صورت غیر مستقیم بالا میبرد.

در دنیای هنرهای بصری کودکان ما به صورت کلی دو نوع هنر برای بچه ها داریم هنری دو بعدی مانند نقاشی و.. و هنرهای سه  بعدی مانند هنر کاردستی و مجسمه سازی و سفالگری

که در میان هنرهای سه بعدی سازی سفالگری از اهمیت زیادی برخوردار است که باعث شده این مقاله نوشته و تقدیم حضور شما گردد .

همانطور که گفتم کودک با گل بازی میکند و ورز میدهد بعد میخواهد چیزی که در ذهن دارد بسازد اینجاست که نقش پدر و مادر و مربی نمایان میشود پدر و مادر و مربی با ورود به بازی کودک با گل سفال پنجره های جدید از بازی و قابلیت های گل سفالگری را برای کودک باز میکنند و کودک با یاد گیری این آموزه ها دوباره در چرخه بازی قرار میگیرد ولی این بار به صورت غیر مستقیم هدفمند تر و با اهداف آموزشی و مهارتی برای کودک خواهد بود.

کودک چون تصوری از آموزش ندارد و با گل بازی میکند هر آنچه را که پدر و مادر یا مربی به او بگویند که در راستای بازی باشد می پذیرد و یاد میگیرد . البته این متد آموزشی مخصوص فقط سفال نیست و در تمام هنرهای کودکان بایستی اجرا شود

دسته بندی آموزش سفالگری برای کودکان

من به صورت کلی  آموزش به کودکان را به لحاظ سنی به سه گروه سنی تقسیم میکنم

۱- گروه سنی ۵ تا ۷ سال

گروه سنی ۷ تا ۱۰ سال

۳- گروه سنی ۱۰ تا ۱۲ سال و بالاتر

یک نکته مهم

برای بچه های زیر ۵ سال هم بایتس کار با خمیر مجسمه و خمیرهای خوارکی انجام شود و البته گل برای این گروه سنی مناسب نیست

وقتی شما دسته بندی میکنید بعد بر پایه این دسته بندی آموزشها اهداف و رویکردهای متناسب با هر گروه سنی را تدوین میکنید . مطمنا میدانید آنچه که برای سفالگری پایه پیش دبستانی لازم و ضروری است در مقاطع سنی بالاتر میتواند تغییر کند . ولی محوریت همه آموزشها در وحله اول بازی است .

من در اینجانمیخواهم به بحث تخصصی هنر یفالگری برای کودکان بپردازم فقط میخواهد جرقه ای که لازم است را در ذهن شما بزنم یا شما بتوانید به اهمیت این هنر برای کودکان پی ببرید . و در ادامه اگر خوانستید به صورت تخصصی تر مطالبی را بخوانید سایت هنر کودکان در خدمت شماست شما در سایت هنر کودکان دهها مطالب در خصوص هنر سفالگری برای پیش دبستان و دبستان را میتوانید بخوانید و از آن در آموزش هنر به کودکان استفاده کنید .    

بازی و چرخ سفالگری

یک وسیله بازی به همراه یادگیری سفال

بازی و چرخ سفالگری

یک وسیله بازی به همراه یادگیری سفال

ست سفالگری کودکان

یک ست کامل برای هنر سفالگری کودکان