کودکان را عادت بدهید با قلم مو نقاشی بکشند 

شاید فکر کنیدقلم مو برای یک مقطع سنی خاص مناسب است یا فکر کنید بچه ها نمیتوانند با قلم نقاشی کنند .. فکر شما هر چه که باشد یک واقعیت را نمیتوان فراموش کرد که بچه هایی در نقاشی و کار هنری موفق تر هستند که بتوانند با قلم مو نقاشی کنند. من دلایل این حرف را خدمت شما بیان میکنم که اگر تا به حال برای کودک خود قلم مو نخریده اید از امروز و هیمن حالا اقدام کنید.

این گفته من با توجه به ۲۰ سال فعالیت آموزشی برای کودکان به دست آمده و من بارها و بارها این مورد  را در خصوص بچه ها آزموده ام … آمارها نشان میدهد ۸۰ درصد مردم ژاپن و بخصوص نسل قدیمی تر در هنر نقاشی و کشیدن مهارت زیادی داشتن نقاشی در ژاپن یک سنت قدیمی بود و معمولا از سنین بسیار پایین به بچه ها آموزش داده می شود و این کار با قلم های مخصوص ژاپنی انجام میشود بچه ها در سنین پایین تر نوشتن و نقاشی کردن را با قلم مو می آموزند.. آنها از همان کودکی مهارت دست تقویت و کاربرد انگشتان را می آموزند

تمرینات کنترل دست و انگشتان  بچه ها را به مرحله از نبوغ در نوشتن حروف الفبا و نقاشی می رساند در واقع از همان سنین پایین بچه ها مهارت های دستی و انگشتی بالایی را به دست می آوردن و از طرفی حس کشیدن و نقاشی در آنها زنده میشود شاید ندانید که نقاشی ژاپنی یک نقاشی رنگ محور است و تمام تصویر با قلم مو ترسیم میشود و چیز به عنوان مداد یا قلم دیگر در آن نقش ندارد …

حالا منظور من از بیان این حرف این است که متاسفانه ما بچه ها را از همان ابتدا نه تنها باقلم مو آشنا نمیکنیم بلکه در خیلی از موارد بچه ها تا سن دبستان حتی قلم و مداد دست گرفتن را هم نمیدانند و متاسفانه این باعث شده بچه ها مهارت در کشیدن و حتی نوشتن را ندانند.

شاید باور نکنید ولی یکی از مشکلاتی که بچه ها در نوشتن دارند و باعث شده خط آنها ضعیف باشه همین عدم داشتن مهارت دست و انگشتان است

من در چند جمله علت بد خطی بچه ها را بیان شما تشریح میکنم … یک کودک دبستانی قرار است جمله یا کلمه ای بنویسد او باید در عین حال به چند چیز فکر کند و تمرکز داشته باشد اول درست بنویسد دوم روی خط بنویسد سوم مداد را درست در دست بگیرد چهارم به اندازه ها توجه کند و… و همه اینها باعث میشود کودک در حین نوشتن  دچار مشکل شود یا کلمه را اشتباه مینویسد – تا درست مینویسد ولی کج و روی خط نیست و یا کلمات بزرگ و کوچک شده اند ..

من اعتقاد دارم باید بچه ها را در این خصوص پرورش داد و مهارت دست و انگشتان را بالا برد و هیچ کاری لذت بخش تر و جذابتر از قلم مو برای بچه ها نیست فقط کافی است برای او قلم مو تهیه کنید و رنگ زدن خط کشیدن و… را با قلم مو تمرین کند.. بعد از مدتی کودک چنان در کنترل دست و انگشتان مهارت پیدا میکند که دیگر نوشتن برای او کار راحتی خواهد بود .

این که ما سعی نمیکنیم از پتانسیل بچه ها استفاده کنیم یک  موضوع اشتباه در جامعه ماست که متاسفانه بیش از ۸۰ درصد از خانواده ها در گیر آن هستند . به قول دانشمندی که میگفت اگر میخواهید بدانید یک نفر چقدر نابقه و موفق خواهد شد به هشت سال اول زندگی او نگاه کنید.

تصور نکنید این گفته های من برای خانواده هایی است که مثلا کودکشان در نقاشی یا در نوشتن ضعیف هستند بیان میکنم این موضوع برای همه بچه ها در هر سن و در هر شرایطی لازم است به نظر من لازم است آنها موسیقی بلز کار کنند – آنها لازم است قلم مو را تجربه کنند لازم است بازی های فکری داشته باشند و…

یک پیشنهاد دیگر هم برای شما دارم من به عنوان مدرس و مدیر سایت هنر کودکان میخواهم عرض کنم در انتخاب وسایل هنری و غیر هنری و لوازم التحریر آگاهانه اقدام کنید کیفیت – قیمت – ایرانی و خارجی بودن محصولات مختلف کودکان بایستی برای شما مشخص شود ولی بدانید همه این موارد لازم هست ولی کافی نیست آنچه که باید شما در راس همه این موارد در نظر داشته باشید مفید بودن محصول است یعنی چقدر این محصول میتواند بهروه وری داشته باشید. بخاطر همین در این مقاله من بیان کردم قلمو یکی از بزرگترین ابزار برای کودکان است که دنیای از توانایی – اعتماد بنفس – علاقه و هیجان را به دنبال خواهد داشت.

باز تاکید میکنم سایت فروشکاه هنر کودکان فقط یک سایت فروشنده نیست یک راهنما و کمک کننده به خانواده ها است .. پس لطفا سوالات و نظرات انتقادات خودتان را با من به اشراک بگذارید .

علیرضا قالیجاری

مدیر سایت و فروشگاه هنر کودکان

نقاشی با قلم مو برای کودکان

قلمو ره آورد سری مجموعه 10عددی

قلم و را به صورت ست چندتایی خریدارید کنید

قلمو پارس آرتیست مجموعه 10عددی

قلم و را به صورت ست چندتایی خریدارید کنید

قلم مو گرد خرم شماره ۸

برای خرید قلم مو به شمارههای آنها توجه کنید